Home > Achievements > CCA

CCA

Uniformed Groups

Uniformed Groups

Best Unit Competition

Achievement for 2014

Achievement for 2015

Achievement for 2016

Achievement for 2017

Boys’ Brigade

J M Fraser Award for Excellence

Silver

Gold

Silver

Silver

Girl Guides

Puan Noor Aishah Honour Award

Gold

Silver

Bronze

Bronze

National Cadet Corp (NCC)

NCC Best Unit Competition 

Gold

Gold

Gold

Gold

National Police Cadet Corp (NPCC)               

NPCC Unit Overall Proficiency Award Competition

Gold

Gold

Gold

Gold


Sports & Games 


Sports & Games

Name of Competition

Football (Boys)

North Zone B Division Boys Football Competition 2013

North Zone C Division Boys Football Competition 2013

Selected to represent (NFA Under 14) in the 2nd Asian Youth Games in Nanjing, China.

North Zone B Division Boys Football Competition 2016

Football (Girls)

Police Girls’ Cup 2012  
7-A-Side Girls’ Inter-school Football Competition

NWCDC Futsal Challenge 2013  
B Division Girls

SSSC/FAS National Inter-School Football Championship 2013  
B Division Girls

Peter Lim Scholarship 2013

SSSC/FAS National Inter-School Football Championship 2014 
C Division Girls

SSSC/FAS National Inter-School Football Championship 2016 
B Division Girls

GESS – Volkswagen Cup 2016 
U14 Girls Category

Athletics

53rd National Inter-school Cross Country Championships 2013

National Schools placing 

North Zone Schools placing

C Girls

23rd

4th

C Boys

10th

2nd

B Girls

20th

4th

B Boys

6th

1st

2013 Akira Swift Tan Soo Liat Memorial Age Group Road Relay Championships

B Boys - 1st Runner Up  
C Boys - 2nd Runner Up

Peter Lim Scholarship 2013

Charmaine Goh (2G)  
S Muruganathan (4B)

55 th  National Interschool Track and Field Championship

Kisen Subash (B Boys 800 m – 4th Position Overall, 400 m finalist) 
Goh Shao Ping Charmaine (B Girls – 800 m finalist) 
Koh Jia Yu, Kerstin (C Girls – 3000 m finalist)

Akira/Swift Cross Country Championship 2018

3rd in B Division Boys (Team Event)

§  Puvan Raj (4E)

§  Amirtha Pandi (4E)

§  Mohamed Fazil (4C)

§  Herwandy B Sunarno (4E)

§  Samuel Gwee (4C)

§  Hemendira (4E)

44th Singapore Athletics Championship 2018

4th in B Division Boys 800m Event

§  Herwandy B Sunarno (4E)

 

6th in B Division Boys 800m Event

§  Mohamed Fazil (4C)

 

4th in B Division Boys 3000m Event

§  Amirtha Pandi (4E)

National Inter-Schools Track & Field Championship 2018

15th Position in B Division Boys 800m Event

§  Mohamed Fazil (4C)

Netball

Bright Vision Hospital Charity Netball League (B Girls) 2012

6th Position

North Zone Carnival (C Girls) 2012 

4th Position

Sepak Takraw

 

 

 

North Zone Inter-schools Sepak Takraw Championships 2013

C Boys – 2nd  
B Boys – 2nd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2013

B boys - 3rd  
C boys -3rd

Sepak Takraw Inter-Regu Carnival 2012

C Boys- 3rd

5th ASEAN School Games  
(Represented Singapore School’s Team)

Nor Irsharuddin B Ikhsan (4F2)
Muhammad Shafik B Abdullah (4G)

North Zone Inter-schools Sepak Takraw Championships 2014

C Boys – 2nd

B Boys – 3rd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2014

C Boys – Champion

B Boys – 4th

North Zone Inter-schools Sepak Takraw Championships 2015

C Boys – 2nd

B Boys – 2nd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2015

C boys – 2nd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2016

B Boys – 2nd

 National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2016

C Boys – 2nd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2017

B Boys – 2nd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2017

C Boys – Champion



Performing Arts

Performing Arts Name of Competition Achievement

Chinese Dance

SYF (2017)

Certificate of Accomplishment

Malay Dance

SYF (2017)

Certificate of Distinction

Indian Dance

SYF (2017)

Certificate of Accomplishment

Concert Band

SYF (2017)

Certificate of Accomplishment

ELDDS

SYF (2017)

Certificate of Accomplishment

  Guitar Ensemble

SYF (2017) 

Certificate of Commendation



Clubs ans Societies

Clubs and Societies

Name of Competition

Achievement

Info Com Club

Smart Mouse Race organised by Ngee Ann Polytechnic 2012

1st Runner up

Design Innovation Competition 2012

Most Popular Design Award

Singapore Digital Media Award 2012

Certificate of Participation

AEC Challenge Solar Prix 2013

Certificate of Participation

Art Club

‘Trees For Life’ Art Competition 2013

Certificate of Participation

SYF 2013 ‘Art Express’ In Fusion

Certificate of Participation