Home > Achievements > CCA

CCA

Uniformed Groups

Uniformed Groups

Best Unit Competition

Achievement for 2014

Achievement for 2015

Achievement for 2016

Boys’ Brigade

J M Fraser Award for Excellence

Silver 

 Gold

Silver

Girl Guides

Puan Noor Aishah Honour Award

Gold

 Silver

Bronze

National Cadet Corp (NCC)

NCC Best Unit Competition 


Gold


Gold 


Gold

National Police Cadet Corp (NPCC)

NPCC Unit Overall Proficiency Award Competition

Gold

 Gold

Gold

St. John Ambulance Brigade (SJAB)

Corps Achievement Award

Gold

 Gold

Gold

Chief Commissioner’s Badge

6

14

11

Zone 6 First Aid and Home Nursing Competition Ambulance Adult Category

1st Runner Up

 1st Runner Up

Zone 6 First Aid and Home Nursing Competition Ambulance Cadet Category  - -3rd Position

Zone 6 First Aid and Home Nursing Competition - Nursing Adult Category

3 rd  Position

1st Runner Up

3rd Position

Zone 6 First Aid and Home Nursing Competition - Nursing Cadet Category

3 rd  Position

1st Runner Up

-



Sports & Games 

Sports & Games

Name of Competition

Football (Boys)

North Zone B Division Boys Football Competition 2013

North Zone C Division Boys Football Competition 2013

Selected to represent (NFA Under 14) in the 2nd Asian Youth Games in Nanjing, China.

North Zone B Division Boys Football Competition 2016

Football (Girls)

Police Girls’ Cup 2012 
7-A-Side Girls’ Inter-school Football Competition

NWCDC Futsal Challenge 2013 
B Division Girls

SSSC/FAS National Inter-School Football Championship 2013 
B Division Girls

Peter Lim Scholarship 2013

SSSC/FAS National Inter-School Football Championship 2014
C Division Girls

SSSC/FAS National Inter-School Football Championship 2016
B Division Girls

GESS – Volkswagen Cup 2016
U14 Girls Category

Athletics

53rd National Inter-school Cross Country Championships 2013

National Schools placing 

North Zone Schools placing

C Girls

23rd

4th

C Boys

10th

2nd

B Girls

20th

4th

B Boys

6th

1st

2013 Akira Swift Tan Soo Liat Memorial Age Group Road Relay Championships

B Boys - 1st Runner Up 
C Boys - 2nd Runner Up

Peter Lim Scholarship 2013

Charmaine Goh (2G) 
S Muruganathan (4B)

55 th  National Interschool Track and Field Championship

Kisen Subash (B Boys 800 m – 4 th  Position Overall,
400 m finalist)
Goh Shao Ping Charmaine (B Girls – 800 m finalist)
Koh Jia Yu, Kerstin (C Girls – 3000 m finalist)

Netball

Bright Vision Hospital Charity Netball League (B Girls) 2012

6th Position

North Zone Carnival (C Girls) 2012 

4th Position

Sepak Takraw

North Zone Inter-schools Sepak Takraw Championships 2013

C Boys – 2nd 
B Boys – 2nd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2013

B boys - 3rd 
C boys -3rd

Sepak Takraw Inter-Regu Carnival 2012

C Boys- 3rd

5th ASEAN School Games 
(Represented Singapore School’s Team)

Nor Irsharuddin B Ikhsan (4F2) 
Muhammad Shafik B Abdullah (4G)

North Zone Inter-schools Sepak Takraw Championships 2014

C Boys – 2nd 

B Boys – 3rd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2014

C Boys – Champion

B Boys – 4th

North Zone Inter-schools Sepak Takraw Championships 2015

C Boys – 2nd 

B Boys – 2nd

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2015

C boys – 2nd

 

National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2016

B Boys – 2nd

  National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2016C Boys – 2nd 
 National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2017B Boys – 2nd 
 National Inter-schools Sepak Takraw Championships 2017C Boys – Champion 


Performing Arts

Performing Arts Name of Competition Achievement

Chinese Dance

SYF (2017)

Certificate of Accomplishment

Malay Dance

SYF (2017)

Certificate of Distinction

Indian Dance

SYF (2017)

Certificate of Accomplishment

Concert Band

SYF (2017)

Certificate of Accomplishment

ELDDS

SYF (2017)

Certificate of Accomplishment

  Guitar Ensemble

SYF (2017) 

Certificate of Commendation



Clubs ans Societies

Clubs and Societies

Name of Competition

Achievement

Info Com Club

Smart Mouse Race organised by Ngee Ann Polytechnic 2012

1st Runner up

Design Innovation Competition 2012

Most Popular Design Award

Singapore Digital Media Award 2012

Certificate of Participation

AEC Challenge Solar Prix 2013

Certificate of Participation

Art Club

‘Trees For Life’ Art Competition 2013

Certificate of Participation

SYF 2013 ‘Art Express’ In Fusion

Certificate of Participation